anasahifa

Bir Not

Allah adâletli, mûtedil davranmayı, adâleti gerçekleştiren, hak sahibine hakkını sağlayan, sosyal, siyasî, ekonomik ve idarî bir düzen kurmayı; iyiliği, iyi niyetleri, dinin, ahlâkın ve kamu vicdanının emirlerini devamlı davranışlarına, ilişkilerine, görevlerine, hayatlarına yansıtan, samimiyetle ibadet eden, aktif olarak iyiliğe, iyi uygulamaya, iyileştirmeye örnek olan, işlerinde mükemmellik, dürüstlük ve başarı için dikkat harcayan, hayırlı icraatlar, kalıcı hizmetler yapan müslüman önderler, idareciler, askerî erkân ve müslümanlar olmayı; akrabaya yardım etmeyi emreder.
Meşrû olmayan şehevî fiilleri, gayri meşrû ilişkileri, zinayı (eşini aldatmayı), haddi aşmayı, cimriliği, ahlâksızlığı; şeriatın suç saydığı ve haram kıldığı, kamu vicdanının tasvip etmediği şeyleri, haksızlığı, saldırıyı, baskı ve zulmü, bozgunculuğu, şeriata karşı çıkmayı, kural tanımamayı, bunların savunuculuğunu, sözcülüğünü yapmayı yasaklayarak, önleyici tedbirler alarak kamu güvenliği sağlar.
Size, düşünüp ibret almanıza vesile olur diye öğüt veriyor, sorumluluklarınızı hatırlatıyor, uyarıyor.

Kur’ân-ı Kerîm: en-Nahl, 90. Ayet Açıklamalı Meali

Mutlaka dinlemenizi tavsiye ederiz

Bosna’nın bilge lideri başkomutan Aliya İzzetbegoviç’in Türklere yazdığı mektup.

Mektubun içeriğinde;

1992-1995 arasında Avrupa’nın ortasında Müslümanlara nasıl bir soykırım uygulandığını dinleyeceksiniz. Ve aslında Avrupa’nın gerçek yüzünün ne olduğunu duyacaksınız.

Dinlemek için resmin üzerine basınız!

 

Ben Avrupa’ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptı. Hem de Batı’nın gözü önünde; Batı medeniyeti adına.

Ben Müslümanım ve Müslüman olarak kalmaya kararlıyım. Bu hayatımın sonuna kadar böyle devam edecek. Çünkü İslam benim için iyi ve asil olmanın en doğru ifadesidir.

Bizi, yok etmekle tehdit ediyorlar; ama bilsinler ki Müslümanlar yok olmayacaktır.

İktidara gelirseniz, hal ve hareketlerinize dikkat edin. Kibirli olmayın, kendini beğenmişlik etmeyin. Size ait olmayan şeyleri almayın, güçsüzlere yardım edin ve ahlak kurallarına uyun. Unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur. Her iktidar geçicidir ve herkes, er veya geç, önce milletin ve nihayet ALLAH’ın önünde hesap verecektir.

Kur’ân edebiyat değil, hayattır; dolayısıyla O’na bir düşünce tarzı değil, bir yaşama tarzı olarak bakılmalıdır.

Nefrete nefretle cevap vermeyin. Bosna için nefret çıkmaz sokaktır.

Tanrısız bir dünya cenneti kurmayı hayal edenler, bu hayallerinin enkazı altında kalmaya mahkumdurlar.

Biz savaşı öldüğümüz zaman değil, düşmanlarımıza benzediğimiz zaman kaybederiz.

Ve her şey bittiğinde, hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.

Ey teslimiyet, senin adın İslam’dır.

Allah’a yemin ederim ki biz köle olmayacağız.

“Din hurafeleri yok etmezse, hurafeler dini yok eder.”

Aliya İzzetbegoviç

Sen sadece nasihat ver. Onlara zor kullanacak (baskıcı) değilsin!

Ğaşiye Suresi, 21-22