NARGİLE İÇENLERİN DİKKATİNE

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de ve Avrupa’da da yaşanan “nargile kafe” istilası, özellikle bu zararlı maddeye büyük ilgi gösteren gençlerin sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Nargile kafelerden çıktıktan sonra hastanelik olanların sayılarının giderek artması üzerine Hamburg Eyaleti, nargile kafeleri mercek altına almaya ve daha fazla sağlık güvenliği önlemleri alınmasına yönelik düzenlemeleri yürürlüğe sokmak için kolları sıvadı. Son olarak kentin Eppendorf semtinde nargile kafeden çıkan bir kadının fenalaşarak hastaneye kaldırılması üzerine somut adımlar atmaya karar veren yetkililer, nargile kafeleri bir dizi önlemler almaya mecbur bırakmaya hazırlanıyor. Hamburg Tüketicileri Koruma Senatörü Cornelia Prüfer-Storcks (SPD), sağlık risklerini azaltmak için yasal önlemlerin alınmasının artık bir zorunluluk haline geldiğini açıkladı.

Resmî kurumlar, nargile kafelerdeki havalandırma, duman ikaz sistemi ve karbonmonoksit ölçümü gibi teknik önlemlere dikkat edilmemesi durumunda işletmecilere hapis cezası vermeye kadar ciddi önlemleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Henüz taslak olan önlemler paketinin yasalaştırılması kararını ise Hamburg Eyalet Parlamentosu verecek.

 

NARGİLENİN UCUNDA “ÖLÜM” VAR

Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırma sonuçları, dünyada yılda ortalama 7 milyon insan tütün tüketiminden dolayı hayatını kaybettiğini ve önlem alınmazsa bu sayının 2030’a kadar 8 milyonu geçeceği konusunda uyarıyor.

Arap kültürünün bir getirisi olan, sigaradan “daha zararsız” olarak gösterilen nargilenin ağızlığı ve hortumu değiştirilse bile, tüberküloz, hepatit gibi bulaşıcı hastalıklara ve gırtlak kanserine davetiye çıkarıyor. Dumanında yüksek oranda karbonmonoksit, ağır metaller ve kanser yapıcı maddeler bulunan nargilenin bir tanesi, tam 100 sigaraya bedel ve nargiledeki arsenik, sigaradakinden 4-5 kat daha fazla. Ayrıca kömürle yandığı için başka kimyasal maddeler de mevcut. Nargilenin sigara salgınını ayakta tutmak için bir formül olarak geliştirildiğini söyleyen uzmanlar, karbonmonoksitin nargile cihazının suyunda süzülmediğini de hatırlatıyorlar. İçeni de içmeyeni de etkileyen nargile, kalp ve damar sağlığına da zararlı. Uzmanlara göre nargile kullanımında suyun içerisinden geçen duman nemleniyor ve o duman ağzınızdaki ıslaklıkla birleşerek ciğerinize doğru giderken bütün nikotini de boğazınıza yapıştırıyor. Hele ki bunun yanında şekerli içecekler içiyorsanız, glikozla birleşen nikotin, boğazınızda bir tabaka oluşturuyor ve tüm bunların sonu da gırtlak kanseri riski oluyor.

 

Nebahat Uzun

postaktuel.com