Kadınlar

Güçlü Ve Çekici Kadınların Özellikleri

Güçlü kadınlar ile diğerleri arasında kocaman mı kocaman, bariz mi bariz farklılıklar var. Çünkü bazı kadınlar, çekici ve güçlü olmak deyiminin hakkını gerçekten layığıyla veriyorlar. Ya bu şekilde yetiştirildikleri için ya da hayat onları güçlenmeye zorladığı için sapasağlam durmayı başarıyorlar. Çünkü bu kadınlar çekirdekten yetişmişler. Daha küçüklükten düştükleri zaman tek başlarına kalkmaları gerektiğini öğrenmişler. Ufak yaşlarda mızmızlanmanın bir işe yaramadığı gerçeğini görmüşler. Ya aileleri onların güçlü çocuklar olarak yetişmelerini sağlamışlar ya da ailesizlik onları çelik gibi sağlamlaştırmış. Düşe kalka, belki de ağlaya sızlaya öğrenmek durumunda kalmışlar. Tökezleyerek, tecrübe kazanarak veya hatalarından ders çıkarmayı öğrenerek o hayran olunası olgunluğa erişmişler. Ama sonunda kozasından kurtulup göklere doğru yükselmeyi başarmışlar. Diğer bir ifadeyle; güçlü kadın olmuşlar! Pek çok kişinin merak ettiği “nasıl güçlü kadın olunur?” sorusunu kısaca cevapladığımıza göre gelelim onları diğerlerinden ayıran belirgin özelliklere! Çünkü pek çok kadının güçlü kadın olmak istediğini biliyorum. Hatta bazılarınızın zaten yeteri kadar güçlüyken, zaten hayatla yeteri kadar iyi başa çıkabiliyorken daha fazla güçlenmek istediğinin farkındayım. Ve hatta pek çok kadının da güçlü olduğu halde kendine haksızlık ettiğinden eminim. Yani öyle ya da böyle, bu listeye göz atmalısınız ve güçlü kadınların dikkat çekici özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız derim.

İşte güçlü kadınların dikkat çeken bazı hususiyetleri:

 

Hakkını Aramaktan Çekinmezler!

Güçlü kadınlar, haklarını aramaktan hiçbir zaman çekinmezler. İster iş hayatında olsun isterse özel hayatta, kendilerine yapılan haksızlık karşısında seslerini de pençelerini de çıkarmaktan korkmazlar. Tamam, bazen bu özellikleri yüzünden sorun yaşarlar ama genellikle kazanan onlar olurlar.

Sürekli Şikayet Etmezler!

Her şeyden şikayet eden mızmız kadınların tam tersine güçlü kadınlar serzenişten olabildiğince uzak dururlar. Çünkü onlar şikayet ederek bir şey elde edemeyeceklerini bilirler. Bunun onlara yalnızca zaman ve enerji kaybettireceğini ezberlemişlerdir bile. Bu nedenle de şikayet etmek yerine memnun olmadıkları durumu değiştirmeye çabalarlar. Ve genel olarak yapmak istedikleri değişiklik konusunda haklı çıkarlar.

Bir Şeyi Mecburiyetten Değil, Kendileri İstediğinde Ve İstişare İle Yaparlar!

Mesela ne gibi mi? Mesela; toplum “kadın kısmı bunu yapamaz” dediği için hayallerinden vazgeçmezler. Etrafındaki herkes evlenip yuva kurduğu için önüne çıkan ilk adamla evlenmeye kalkışmazlar. “Yaşın geldi geçiyor, artık çocuk doğur” gibi laflara maruz kaldıkları için anne olmaya kalkışmazlar. Boşanmak, diğer bir deyişle “dul kalmak” çok zor olduğu için mutsuz evliliğini devam ettirmeye çalışmazlar. Her konuda açık sözle istişare edip fikirlerini çekinmeden paylaşırlar. Kısacası; güçlü kadın mecbur olduğu için değil, bir şeyi en uygun zamanda yapmaya çalışır.

İktisadî Güçleri Vardır!

Güçlü kadın olmak için para gerekir mi? Evet, gerekir! Para herşey demek değilse de güçlü olmak için lazımdır. Zengin kocası ya da babası olanlar güçlü kadın olabilir. Ama kendi çalışan ya da iş kadını olan kadında güçlü kadınlardandır.

Yalnız Yaşamaktan Korkmazlar!

Güçlü kadınlar yalnız yaşamaktan korkmazlar. Tek başlarına kalmak onlar için dert değildir. Çünkü pekala yalnız yaşayabileceklerini bilirler. Gerekli durumlarda çivi çakabileceklerini, ampul değiştirebileceklerini, musluk contası sıkabileceklerinin de farkındadırlar. Zira korkularının üstesinden gelmeyi ve zayıf yönlerin pekala geliştirilebileceğini çok daha önce öğrenmişlerdir. İşte bu nedenle de yalnızlık onlar için hiçbir zaman dert edilecek bir durum değildir. Bu yüzden geçimsiz ve şiddet uygulayan kocaya boyun eğmek zorunda kalmazlar mesela.

Başkalarından Etkilenerek Karar Almazlar!

Başkalarından çok etkilenmeyerek, ama hata ve yanlış yapmamak için de iştişare edip kendi kararlarını alabilmeyi bilirler. Birilerinin tesiri altında kalmadan fikirlerini açıkça söyleyebilmeleri kadını güçlü yapar. Güçlü kadınlar bu konuda kesinlikle çok başarılıdırlar. Gerçekten istemedikleri bir şey için adım atmaz, tam anlamıyla emin olana kadar harekete geçmezler. Ve bu yaklaşımlarıyla ne kadar güçlü olduklarını bir kez daha kanıtlarlar.

Onlara Zarar Veren Kişileri Bir Kalemde Silerler!

Çünkü çevrelerindeki insanlar konusunda akıllıca davranmaları gerektiği bilirler. Sosyal çevrenin bir insanın hayatında ne kadar etkili olduğunun açık ve net biçimde farkındadırlar. Bu nedenle de hayatlarındaki insanları seçerken onların ne kadar pozitif ya da ne kadar negatif olduklarına fazlasıyla dikkat ederler. Kendilerini; mızmızlara, şikayetçilere, karamsarlara, narsistlere, duyarsızlara, melankoliklere, tembellere ya da benzerlerine tahammül etmek zorunda hissetmezler. Çevrelerindeki kişinin onlar için zararlı olduğunu gördükleri anda gereken şeyi yapar ve ilişkilerine son noktayı koyarlar.

Kendilerine Vakit Ayırmayı İyi Bilirler!

Güçlü kadın, aynı zamanda kendisine vakit ayırmayı bilen kadındır. Ne kadar yoğun olursa olsun, ne kadar koşturursa koştursun, bir şekilde kendisine vakit ayırmayı başarır. İş çıkışı gidip bir yerde kahvesini içer, bir parkta soluklanır ve kaldığı yerden kitabına devam eder, bir arkadaşını ziyaret edip sohbet eder, sosyal hayattan kopmaz, kendisi için mutlaka ama mutlaka bir “benim zamanım” eğlencesi yaratır. Çünkü gücünü koruyabilmesi için ruhuna özen göstermesi gerektiğinin farkındadır.

Gerektiğinde Sil Baştan Yaparlar!

Güçlü kadın olmak için yeniden başlamaktan korkmamak gerekir. Gerekiyorsa sil baştan yapmak ve yepyeni bir hayata başlayabilmek gerekir. Evet, güçlü kadınların bir diğer dikkat çekici özelliği de budur. Yani onlar konfor alanlarının dışına çıkmaktan hiç mi hiç korkmuyorlar. Yaptıkları iskambil kulesi yerle bir oldu diye karaları bağlamıyorlar. Daha sağlam bir yerde yeniden inşa etmek için tekrar harekete geçmeleri gerektiğini çok iyi biliyorlar.

Arkadaşlarına Yol Gösterirler!

Güçlü kadınlar, arkadaşları için her zaman en iyi sığınaktır. Zor dönemlerden geçenler, iş hayatında sıkıntı yaşayanlar, ilişkisinde problemi olanlar hep ama hep ona başvururlar. Çünkü onun yol gösterme ve destek verme konusunda ne kadar başarılı olduğunu bilirler. İşte tam da bu nedenle, fikir alma konusunda her zaman kapısı ilk çalınan kişi olurlar. Zira onlar güçlü oldukları için başarılı birer akıl hocalarıdırlar.

Derin ve Samimidirler!

Güçlü kadınlar, farkındalığı yüksek, derin ve samimi olan kadınlardır. Yani onlar hayatın dış görünüş güzelliği, para pul, marka kıyafetler, yakışıklı sevgililerden ibaret olmadığını bilirler. Tabiri caizse bunlar için kendilerini ve hayallerini satmazlar. Sayısız kadınlar gibi düşünmez, yaşamlarını birkaç saçma kalıpla sınırlandırmazlar. Onlar ruhlarının olduğunu o kadar belli ederler ki, canlılıkları ve samimiyetleriyle diğerleri arasında anında fark edilirler.

Aynı Anda Hem Şefkatli Bir Anne Hem De Disiplinli Bir İş Kadını Olabilirler!

Güçlü kadınların bir diğer özelliği de bu! Onlar aynı anda hem şefkatli bir anne hem de disiplinli bir iş kadını olabilirler. Ve her iki işin üstesinden de başarıyla gelirler. Anlayacağınız; onlar isterlerse hem çocuk hem de kariyer yapabilirler. Çünkü iyi bir anne olmanın en büyük kariyer olduğunu bilirler ve anne olmanın, yaşamaktan ve kariyer yapmaktan vazgeçmek anlamına gelmediğini çok iyi bilirler.

İstedikleri Vakit İstedikleri Adam İle Evlenirler!

Güçlü kadınlar, zorunda oldukları için değil, gerçekten istedikleri için evlenirler. Eğer istemiyorsa ailesi ve etrafındakilerin istediği biriyle değil, sevdiği ve ömrünü paylaşabileceği adamla evlenirler. Böylelikle evlilik hayatında problem yaşamaktan ve boşanmaktan da kurtulurlar. Sevdiği erkeğiyle daha da güçlü olurlar.

Kendileriyle Barışıktırlar Ve Mutludurlar!

Fazla kiloları varmış, dudakları çok inceymiş, kaşları yeterince kavisli değilmiş, bacakları çirkinmiş, aslan yelesi gibi saçları yokmuş gibi saçma düşüncelerle aynalara küsmezler. Çünkü onlar ne kadar güzel olduklarının farkındadırlar. Gülümsemeleri, sağlam duruşları, kendine güvenleri ve başarılarıyla etraflarına ne kadar ışık saçtıklarını gayet iyi bilirler. Diğer kadınlar gibi botokslu dudaklarmış, daha zayıf bir vücutmuş, kalkık burunmuş, sarı saçlarmış ve benzeri çirkin güzellik anlayışını benimsemezler.

Zorluklar Karşısında Bir Savaşçı gibi Mücadele Ederler!

Güçlü kadın demek aynı zamanda savaşçı kadın demektir! Yani onlar zorluklar karşısında direnme konusunda gayet iyidirler. Diğer kadınlar gibi zor zamanlarda birilerinin gölgesinin altına sığınmaya çalışmazlar. Birilerinin onları düştükleri yerden kaldırmasını beklemezler. Çünkü onlar başarmak ve başarılı hissetmek için savaşmaları gerektiğini bilirler.

Zaten öyle yan gelip yatmaya, bir şeylerin önlerine altın tepsilerle sunulmasına falan da alışkın değildirler! Bir şeyleri hep mücadele ederek elde etmişlerdir hep çalışıp çabalayarak kazanmışlardır.

Kaldı ki bu savaşçı ruhları sayesinde “güçlü kadın” sıfatına layık görülmüşlerdir.

 

Söz Sende (Yorum Yap)