Farklı milletler tek camide buluştu

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki tek cami olan tarihi Bayraklı Camisi, Ramazan ayı boyunca farklı milletlerden insanları iftar sofralarında buluşturdu.

Ramazan ayının başından bu yana her akşam cami bahçesinde kurulan iftar sofraları, sadece ihtiyaç sahiplerini ve sığınmacıları değil, dostluk arayışı içinde olan farklı din ve milletlerden insanları da aynı noktada topladı.

Bayraklı Camisi İmamı Ramadan Mehmedi, yaptığı açıklamada, Sırbistan İslam Birliğinin her Ramazan ayında geleneksel olarak cami bahçesinde iftarlar düzenlendiğini aktararak akşam namazı için camiye gelen insanları bahçedeki iftar sofralarında ağırladıklarını anlattı.

c221e0d3ceb8403aaeaa7cb3f7d505b3

İster cami bahçesinde olsun ister evinde her Müslümanın böyle davranması gerektiğinin altını çizen Mehmedi, “Ramazan ayı iyilik ayıdır. Bizim için önemli olan iyilik yapmak ve oruçlu daha fazla insana ulaşıp onların karınlarını doyurmaktır” dedi.

Mehmedi, oruçluların yanı sıra camideki iftarlara farklı dinlere mensup insanların da geldiğine işaret ederek “Kapasitemiz el verdiğince iftar hazırlıyoruz. Olabildiğince fazla kişi ağırlamaya çalışıyoruz. Kimin oruç tutup tutmadığıyla ilgilenmiyoruz” diye konuştu.

Cami bahçesinde kurulan iftar sofralarının tek bir amacı olduğunu vurgulayan Mehmedi, “İnsanlar bu sofralarda tanışıp yeni dostluklar kuruyor. Güzel şeyler duyuyor. Ramazan ayı merhamet ve ateşten uzaklaşma ayıdır. Kapımız herkese açık. İsteyen gelip bizimle ibadet edebilir” dedi.

f94ab5615cff45b89666b6785758c1bd

Mehmedi, Bayraklı Camisi olarak Ramazan ayı dışında da ihtiyaç sahiplerine gıda paketleri dağıttıklarını belirterek “Nerede bir ihtiyaç sahibi varsa ona ulaşıyoruz. Ramazan ayında ise başka kurumlarla iş birliği içinde bu yardımları daha sık gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak:

https://www.yenisafak.com/

Reklamlar

Söz Sende (Yorum Yap)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s