Eğitim

TMV okulları Bosna’da kapılarını açıyor

Türkiye Maarif Vakfı’nın (TMV) Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da açtığı ve eylül ayında ilk öğrencileriyle buluşmaya hazırlanan Maarif Okulları’na kayıtlar başladı. Bosna Hersek’i Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bağlantılı okullardan temizlemeyi hedefleyen Maarif Okulları’nın, anaokulundan liseye kadar 850 öğrenciye eğitim vermesi planlanıyor.

Bosna Hersek (Mostar)

KAYITLAR BAŞLIYOR

TMV Balkanlar Koordinatörü Salih Sağır, 2016’nın Haziran ayında kurulan ve kurulduktan hemen sonra hızlı bir şekilde teşkilatlanmaya başlayan vakfın Balkan ülkelerindeki eğitim faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Vakfın, Balkanlardaki faaliyetlerinin Kosova, Arnavutluk, Makedonya, Romanya ve Bosna Hersek’in yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni de kapsadığını belirten Sağır, Kosova’da eğitime başladıklarını ve şu anda orada bir ilköğretim okulunun bulunduğunu ifade etti. Sağır, Makedonya’da da bir ay önce bir okul satın aldıklarını anımsatarak. Bosna Hersek’te bu yıl eğitime başlanacağını ve bir süre önce kayıtların başladığını aktardı.

TÜRKİYE ADINA TEK YETKİLİ KURUM

TMV Arnavutluk’taki faaliyetlerini de güzel bir projeyle sürdürdüklerini anlatan Sağır, Romanya’da da bir okul kampüsü alarak eğitime hazırlandıklarını aktardı. Sırbistan, Bulgaristan ve Karadağ gibi diğer bölge ülkelerinde de faaliyet göstereceklerini söyleyen Sağır, TMV, Türkiye Cumhuriyeti adına yurtdışında eğitim faaliyeti yapmaya tek yetkili kurumdur. Bu bizim için çıkarılmış olan özel bir kanunla belirtilmiştir, ifadelerini kullandı.

3 DİLDE EĞİTİM VERİLECEK

Kampüste anaokulundan lise son sınıfına kadar eğitim verileceğini aktaran Sağır, vakfın lisanslarının ara sınıftaki öğrencileri de kabul edebilecek şekilde tescil edildiğini vurgulayarak “FETÖ okullarından çıkıp gelmek isteyen öğrencilere bütün kapılarımızı açmış bulunuyoruz” dedi. Bosna Hersek’teki okulun Boşnakça, Türkçe ve İngilizce olmak üzere 3 dilde eğitim vereceğini söyleyen Sağır, “Biz prensip olarak yerel mevzuatın, Eğitim Bakanlığının sunmuş olduğu imkanları en iyi şekilde kullanarak bu altyapıyı hazırlıyoruz. Bunun için kadrolarımızı oluşturuyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: dirilispostasi.com

Söz Sende (Yorum Yap)